Kamery 360 – w jakich autach spotkasz ten system?

Kamery 360 – w jakich autach spotkasz ten system?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdego roku, systemy bezpieczeństwa zyskują na najnowszych technologiach. Jedną z takich zdobyczy jest system kamer 360 stopni. Nadrzędną funkcją tego systemu jest wyeliminowanie martwych pól wokół pojazdu. Zobacz, które auta oferują najlepszą technologię 360 stopni.

Martwe pola

Wiele zdarzeń drogowych wynika z braku wystarczającej widoczności – z boku, z tyłu, czy też z przodu pojazdu. Pomimo dodatkowych lusterek, czy powszechnych kamer cofania, problem martwego pola nie znika. Ten problem dotyczy szczególnie większych pojazdów takich jak ciężarówki, czy autobusy, które z racji swojej konstrukcji nie służą poprawie widoczności na drodze. Stanowią one ogromne zagrożenie zwłaszcza dla pieszych uczestników ruchu drogowego.

Czysto teoretycznie, zjawisko martwego pola wynika z faktu braku możliwości objęcia całego obszaru wokół pojazdu przy pomocy lusterek samochodowych. I tutaj swoją przydatność pokazuje system kamer 360 stopni.

Zasada działania

Praktycznie każdy nowy samochód wyposażony jest w kamerę cofania umieszczoną nad tablicą rejestracyjną, która aktywuje się podczas wrzucania wstecznego. W przypadku kamer 360 sytuacja wygląda inaczej. Mogłoby się wydawać, całkiem słusznie, że system ten składa się z jednej kamery rejestrującej obszar wokół pojazdu. Jest to jednak trudne do zrealizowania za pomocą obecnej technologii. Dlatego też system ten bazuje na przynajmniej czterech kamerach umieszczonych z przodu, z tyłu i po obu stronach pojazdu. Rodzi się więc pytanie – w jaki sposób są one w stanie objąć zasięgiem cały obszar wokół samochodu?

Kamery odpowiedzialne są jedynie za dostarczenie informacji do systemu. Kolejnym krokiem jest wirtualne połączenie zarejestrowanego materiału z zamontowanych kamer. Informacje na temat otoczenia przekazywane są do interfejsu przedstawiającego samochód z perspektywy “lotu ptaku”. Dzięki temu kierowca otrzymuje informacje wizualne i dźwiękowe dotyczące zagrożeń w każdej części obszaru wokół samochodu.

Podobnie jak w przypadku czujników parkowania, funkcja Kamery 360 jest automatycznie wyłączana po przekroczeniu prędkości granicznej – zazwyczaj jest to kilkanaście kilometrów na godzinę.

Ze względu na swoją funkcjonalność, system ten jest nieoceniony podczas poruszania się po mieście. Ciasne uliczki i miejsca parkingowe bardzo często stanowią jedną z przyczyn zdarzeń drogowych i kolizji. Nie ma dnia, w którym przynajmniej jeden samochód nie ucierpiałby po nieudanych manewrach. Szacuje się, że dzięki powszechności systemu Kamer 360 liczba wypadków drastycznie spadnie. Co najważniejsze, system ten pomoże zadbać o zdrowie i życie pieszych uczestników ruchu. Zwłaszcza tych najmłodszych, którzy często padają ofiarą nieszczęśliwych wypadków.

Biorąc pod uwagę wspomniane aspekty technologii, będzie i powinna stanowić podstawowe wyposażenie wszystkich nowych samochodów. Dlatego też warto już teraz rozejrzeć się za samochodem z systemem Kamer 360.

Kluczowe propozycje

Volvo S90

Skandynawski koncern motoryzacyjny w ostatnich latach postawił na rozwój technologii 360 i jako jeden z niewielu oferuje ów system w ramach opcji wyposażenia. W większości modeli kamery umieszczone są w grillu auta, lusterkach oraz w tylnym zderzaku. Poza funkcją 360 technologia Volvo pozwala na dowolne przełączanie między każdą z kamer.

Audi A6

Niemiecki koncern również zauważył potencjał drzemiący w technologii 360 stopni. W najnowszych generacjach niebezpieczeństwo uszkodzenia pojazdu podczas wykonywania manewrów jest praktycznie znikome. A6 wyposażone są w aż 5 kamer!

Nissan Juke

Kolejna propozycja pochodzi z Kraju Kwitnącej Wiśni. Japoński koncern opracował własny system nazwany Inteligentnym Systemem Kamer 360 stopni. Koszt pakietu oferującego tę funkcjonalność zaczyna się od 2,5 tysięcy złotych.

(Photo by Sjoerd van der Wal/Getty Images)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety i zastosowania prostowników impulsowych w przemyśle galwanicznym
Zalety i zastosowania prostowników impulsowych w przemyśle galwanicznym
Odkryj, jak prostowniki impulsowe przyczyniają się do przełomu w przemyśle galwanicznym, zwiększając efektywność procesów i zmniejszając zużycie energii.
Jak technologie oczyszczania powietrza wpływają na efektywność produkcji w przemyśle
Jak technologie oczyszczania powietrza wpływają na efektywność produkcji w przemyśle
Poznaj, jak nowoczesne technologie oczyszczania powietrza mogą zwiększyć efektywność produkcji w przemyśle. Dowiedz się, jak innowacje przyczyniają się do oszczędności energetycznych i zasobów.
Poradnik, jak prawidłowo zabezpieczyć i prowadzić przewody za pomocą osprzętu elektroinstalacyjnego
Poradnik, jak prawidłowo zabezpieczyć i prowadzić przewody za pomocą osprzętu elektroinstalacyjnego
Poznaj sprawdzone metody zabezpieczania i prowadzenia przewodów przy użyciu osprzętu elektroinstalacyjnego, zoptymalizuj swoje prace, zwiększ bezpieczeństwo i efektywność swojej instalacji elektrycznej.
Ostatnie wpisy