Co przemawia na korzyść wzięcia auta w leasing?

Co przemawia na korzyść wzięcia auta w leasing?

Auta
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Leasing to jedna z metod, które umożliwią Ci cieszenie się nowym samochodem. Popularność leasingu zaczęła wzrastać w latach dziewięćdziesiątych, szczególnie wśród początkujących przedsiębiorców, którzy potrzebowali mieć auto niższym kosztem. Wciąż zresztą o leasingu mówi się często – nie tylko w przypadku samochodów! Sprzęt komputerowy czy specjalistyczne maszyny… Tak, to wszystko można wziąć w leasing. Ale co to w ogóle znaczy i czy leasing się opłaca?

Mówisz  „kupić auto w leasing”? To bardzo popularny błąd. Samochodu w leasing się nie kupuje, można go w leasing wziąć. To istotna różnica, dlatego, że umowa leasingowa to nie umowa sprzedaży, a – ujmując to najprościej – umowa dzierżawy. Oznacza to, że samochód w leasing jest Ci „wypożyczany” na pewien okres (nie dłuższy, niż pięć lat, choć rzadko kiedy jest to tak długi czas, najczęściej wybierając dwa lub trzy lata), w którego czasie płacisz określone w umowie raty leasingu i ewentualnie dopiero po jego upływie samochód, po niższej niż rynkowa cenie, możesz kupić na własność. Nie jest to jednak konieczność! Volkswagen, Skoda, Kia, Renault, Audi Leasing oferuje Ci możliwość tych i innych marek w Twoim garażu!

Ile muszę zapłacić?

Niezależnie od tego, czy myślimy o kredycie hipotecznym, zakupie sprzętu elektronicznego na raty czy nowym aucie, pierwsze co zapewne przychodzi Ci na myśl to – ile będę musiała miesięcznie płacić? W przypadku leasingu tych opłat jest kilka i zależne są one od firmy leasingowej, z której zdecydujesz się wziąć samochód. Najważniejszy jest Twój wkład własny, zwany w przypadku leasingu opłatą wstępną lub czynszem inicjalnym. To ty określasz jego wysokość i to także na jego podstawie obliczana będzie Twoja miesięczna rata. Dobrze wiedzieć, że dodatkowo będziesz musiała zapłacić ubezpieczenie oraz depozyt, który Twojego leasingodawcę zabezpieczy w przypadku korzystania z samochodu (czyli przedmiotu leasingu) w niezgodny z umową sposób. Ostatnia kwota, nad którą zapewne się zastanawiasz, to ta, która zapewni Ci ukochane auto na własność. Wszystko zależy od firmy, jednak często wartość tej ostatniej kwoty to tylko 1% wartości auta!

Co wpływa na miesięczną ratę?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest to, że na miesięczną ratę leasingu wpływają cztery aspekty. Są to:

  • wartość auta – jakby nie patrzeć, im droższy samochód wybierzemy, tym więcej będziemy musieli za niego płacić, to normalne! Dlatego przeglądając oferty różnych firm leasingowych, pamiętaj o tym, by nie kierować się porównywaniem ofert, które dotyczą różnych marek;
  • opłata wstępna – wspomniana wyżej kwota wpływa na wartość raty, a im wyższa będzie, tym stosunkowo niższa rata;
  • okres finansowania w miesiącach – im krótszy okres, tym niższa rata;
  • roczny limit kilometrów – może wydawać się to zaskakujące, ale to, ile kilometrów zamierzasz przejechać, w naturalny sposób wpływa na wartość auta, co naturalnie wpłynie na zysk leasingodawcy, jeżeli nie zdecydujesz się wykupić samochodu.

Najprostszym sposobem na znalezienie najlepszej firmy leasingowej, jest otworzenie stron kilku z nich i wybranie dokładnie tych samych danych. Pomaga w tym kalkulator leasingowy, który powinien znajdować się na każdej z nich, sprawnie obliczając wysokość miesięcznych rat.

Jakie są plusy i minusy?

Zapewne największym z plusów, które nie zostały wspomniane do tej pory, jest fakt, że leasing nie wlicza się do Twojej zdolności kredytowej! Jeżeli więc w najbliższym czasie potrzebujesz zakupić samochód, ale nie chcesz brać na niego kredytu lub nie masz wystarczającej ilości gotówki, a dodatkowo planujesz chociażby wzięcie kredytu hipotecznego – leasing to pomysł dla Ciebie. Warto pamiętać o tym, że leasing nie zobowiązuje Cię do zakupu auta po zakończeniu trwania umowy, co jest zdecydowanym plusem. Kolejnym? Leasing konsumencki i leasing dla przedsiębiorców – możesz wziąć samochód w leasing nie tylko na firmę, ale także na siebie, również w przypadku, gdy prowadzisz działalność gospodarczą. Największym minusem jest to, że samochód nie stanowi Twojej własności.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie narzędzia ręczne dla profesjonalnego warsztatu samochodowego
Jak wybrać odpowiednie narzędzia ręczne dla profesjonalnego warsztatu samochodowego
Dowiedz się, jak wybrać profesjonalne narzędzia ręczne, które znacznie ułatwią pracę w każdym warsztacie samochodowym. Sprawdź nasze porady i polecane marki.
Jak odpowiednio dobrać regały paletowe do potrzeb twojego magazynu
Jak odpowiednio dobrać regały paletowe do potrzeb twojego magazynu
Artykuł "Jak odpowiednio dobrać regały paletowe do potrzeb twojego magazynu" poświęcony jest optymalizacji magazynu poprzez znalezienie regałów paletowych, które spełnią wszystkie twoje potrzeby. Dowiesz się, jakie czynniki brać pod uwagę podczas wyboru oraz jak zaplanować przestrzeń magazynową.
Czy warto inwestować w inteligentne akcesoria do naszego pojazdu?
Czy warto inwestować w inteligentne akcesoria do naszego pojazdu?
Odkryj zalety inwestowania w inteligentne akcesoria do swojego samochodu. Dowiedz się, jak mogą one ułatwić Ci życie, zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i przyspieszyć Twoje podróże.
Ostatnie wpisy