Co przemawia na korzyść wzięcia auta w leasing?

Co przemawia na korzyść wzięcia auta w leasing?

Auta
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Leasing to jedna z metod, które umożliwią Ci cieszenie się nowym samochodem. Popularność leasingu zaczęła wzrastać w latach dziewięćdziesiątych, szczególnie wśród początkujących przedsiębiorców, którzy potrzebowali mieć auto niższym kosztem. Wciąż zresztą o leasingu mówi się często – nie tylko w przypadku samochodów! Sprzęt komputerowy czy specjalistyczne maszyny… Tak, to wszystko można wziąć w leasing. Ale co to w ogóle znaczy i czy leasing się opłaca?

Mówisz  „kupić auto w leasing”? To bardzo popularny błąd. Samochodu w leasing się nie kupuje, można go w leasing wziąć. To istotna różnica, dlatego, że umowa leasingowa to nie umowa sprzedaży, a – ujmując to najprościej – umowa dzierżawy. Oznacza to, że samochód w leasing jest Ci „wypożyczany” na pewien okres (nie dłuższy, niż pięć lat, choć rzadko kiedy jest to tak długi czas, najczęściej wybierając dwa lub trzy lata), w którego czasie płacisz określone w umowie raty leasingu i ewentualnie dopiero po jego upływie samochód, po niższej niż rynkowa cenie, możesz kupić na własność. Nie jest to jednak konieczność! Volkswagen, Skoda, Kia, Renault, Audi Leasing oferuje Ci możliwość tych i innych marek w Twoim garażu!

Ile muszę zapłacić?

Niezależnie od tego, czy myślimy o kredycie hipotecznym, zakupie sprzętu elektronicznego na raty czy nowym aucie, pierwsze co zapewne przychodzi Ci na myśl to – ile będę musiała miesięcznie płacić? W przypadku leasingu tych opłat jest kilka i zależne są one od firmy leasingowej, z której zdecydujesz się wziąć samochód. Najważniejszy jest Twój wkład własny, zwany w przypadku leasingu opłatą wstępną lub czynszem inicjalnym. To ty określasz jego wysokość i to także na jego podstawie obliczana będzie Twoja miesięczna rata. Dobrze wiedzieć, że dodatkowo będziesz musiała zapłacić ubezpieczenie oraz depozyt, który Twojego leasingodawcę zabezpieczy w przypadku korzystania z samochodu (czyli przedmiotu leasingu) w niezgodny z umową sposób. Ostatnia kwota, nad którą zapewne się zastanawiasz, to ta, która zapewni Ci ukochane auto na własność. Wszystko zależy od firmy, jednak często wartość tej ostatniej kwoty to tylko 1% wartości auta!

Co wpływa na miesięczną ratę?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest to, że na miesięczną ratę leasingu wpływają cztery aspekty. Są to:

  • wartość auta – jakby nie patrzeć, im droższy samochód wybierzemy, tym więcej będziemy musieli za niego płacić, to normalne! Dlatego przeglądając oferty różnych firm leasingowych, pamiętaj o tym, by nie kierować się porównywaniem ofert, które dotyczą różnych marek;
  • opłata wstępna – wspomniana wyżej kwota wpływa na wartość raty, a im wyższa będzie, tym stosunkowo niższa rata;
  • okres finansowania w miesiącach – im krótszy okres, tym niższa rata;
  • roczny limit kilometrów – może wydawać się to zaskakujące, ale to, ile kilometrów zamierzasz przejechać, w naturalny sposób wpływa na wartość auta, co naturalnie wpłynie na zysk leasingodawcy, jeżeli nie zdecydujesz się wykupić samochodu.

Najprostszym sposobem na znalezienie najlepszej firmy leasingowej, jest otworzenie stron kilku z nich i wybranie dokładnie tych samych danych. Pomaga w tym kalkulator leasingowy, który powinien znajdować się na każdej z nich, sprawnie obliczając wysokość miesięcznych rat.

Jakie są plusy i minusy?

Zapewne największym z plusów, które nie zostały wspomniane do tej pory, jest fakt, że leasing nie wlicza się do Twojej zdolności kredytowej! Jeżeli więc w najbliższym czasie potrzebujesz zakupić samochód, ale nie chcesz brać na niego kredytu lub nie masz wystarczającej ilości gotówki, a dodatkowo planujesz chociażby wzięcie kredytu hipotecznego – leasing to pomysł dla Ciebie. Warto pamiętać o tym, że leasing nie zobowiązuje Cię do zakupu auta po zakończeniu trwania umowy, co jest zdecydowanym plusem. Kolejnym? Leasing konsumencki i leasing dla przedsiębiorców – możesz wziąć samochód w leasing nie tylko na firmę, ale także na siebie, również w przypadku, gdy prowadzisz działalność gospodarczą. Największym minusem jest to, że samochód nie stanowi Twojej własności.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ekologiczne i ekonomiczne jest korzystanie ze studni głębinowych – przewodnik dla domowników
Jak ekologiczne i ekonomiczne jest korzystanie ze studni głębinowych – przewodnik dla domowników
Poznaj korzyści i wady korzystania ze studni głębinowych. Dowiedz się, jak taka inwestycja wpłynie na twoje finanse i ochronę środowiska.
Jak wybrać odpowiednią pogłębiarkę ssącą – praktyczny przewodnik
Jak wybrać odpowiednią pogłębiarkę ssącą – praktyczny przewodnik
Praktyczne porady, jak wybrać pogłębiarkę ssącą, której potrzebujesz. Poznaj kluczowe czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia.
Jak stojaki z plexi mogą zwiększyć widoczność Twojej marki?
Jak stojaki z plexi mogą zwiększyć widoczność Twojej marki?
Przekonaj się, jak przez wykorzystanie stojaków z plexi, możesz zwiększyć ekspozycję Twojej marki, przyciągać więcej klientów i tworzyć silniejszy wizerunek firmy.
Ostatnie wpisy