Leasing – czy jest lepszy niż zakup auta z salonu?

Leasing – czy jest lepszy niż zakup auta z salonu?

Auta
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nie tak nowym, jednak dopiero zyskującym popularność sposobem na wejście w posiadanie auta jest leasing. Ta metoda ma oczywiście zarówno swoje plusy i minusy, ale czy na pewno jest to sposób konkurencyjny wobec zakupu auta z salonu lub komisu samochodowego? Postaramy się pomóc Ci rozważyć wszystkie za i przeciw wzięcia auta w leasing. 

Czym jest leasing?

W Stanach Zjednoczonych w latach po wielkim kryzysie ekonomicznym, który stanowczo uszczuplił portfele Amerykanów, kupno auta było niemal całkiem poza zasięgiem większości społeczeństwa. Ludzie stracili swoje oszczędności, a ponowne ich zebranie musiałoby zabrać wiele lat, co uniemożliwiało zakup samochodu. Właśnie dlatego powstały pierwsze firmy leasingowe. Leasing to, mówiąc najprościej, “wypożyczenie” auta za określoną miesięczną ratę, którą płaci się za to, by móc przez umówiony czas użytkować pojazd. W Polsce leasing jest obecny mniej więcej od początku lat dziewięćdziesiątych, czyli również po okresie wieloletniego kryzysu. Na początku polski leasing samochodowy przypominał bardziej dzierżawę, ponieważ jego formuła musiała zostać przeniesiona na grunt polski i choć trochę przypominać klientom coś znajomego. Jeśli nie nastąpiłyby te zmiany, dla klientów leasing mógłby wydawać się zbyt tajemniczy i ryzykowny.

Pozytywne strony leasingu

Leasing jest bardzo komfortowym sposobem na posiadanie samochodu, ponieważ eliminuje on wiele dodatkowych kosztów poza zakupem auta. Jeśli decydujesz się na kupno samochodu, poza samym kosztem pojazdu musisz także wziąć pod uwagę koszty jego przerejestrowania, zakupu pakietu ubezpieczenia, ewentualnych napraw, jeśli kupujesz auto używane. Rata leasingu za samochód łączy w sobie wszystkie te koszty, podzielone na określoną w umowie leasingowej ilość miesięcy. Dzięki temu osoby, które nie posiadają dużych oszczędności, a nie chcą zapożyczać się w banku, by kupić nowy samochód, mogą pozwolić sobie na wejście w posiadanie auta bez kilkudziesięciu tysięcy złotych odłożonych na koncie bankowym. Wiele osób zapomina o dodatkowych kosztach, z jakimi wiąże się bycie właścicielem samochodu, przez co gorzko się rozczarowują po opadnięciu pierwszego przypływu ekscytacji. By wyliczyć sobie mniej więcej cenę leasingu oraz średnią wysokość miesięcznej raty, wykorzystaj kalkulator leasingowy. Plusem leasingu jest też to, że niektóre firmy mogą oferować swoim klientom możliwość zakupu samochodów, które wypożyczali przez czas leasingu. Jeśli uda Ci się spłacić w ratach leasingowych większość wartości auta, możesz kupić je, tylko za kwotę, która pozostała do osiągnięcia jego pełnej ceny.

Negatywne aspekty przy leasingu

Nie ma rzeczy idealnych, i tak samo jest też z leasingiem. Ma on swoje ciemne strony, przez co może okazać się mniej atrakcyjny dla młodych osób oraz tych, z niskimi zarobkami. Rata leasingu obliczana przez kalkulatory leasingowe jest zazwyczaj dość bliska realnej kwoty, która będzie przedstawiona podczas rozmowy z konsultantem. Niestety ta suma często bywa całkiem wysoka. Co prawda nie potrzebujesz dużych oszczędności, żeby wziąć auto w leasing, jednak jeśli Twoje miesięczne przychody nie są zbyt duże, spłacanie rat może okazać się problematyczne. Minusem leasingu jest też fakt, że do momentu spłacenia wartości auta i jego zakupu nadal nie jest ono Twoje. Jest to największy problem w leasingu konsumenckim, ponieważ, o ile dla firm jest to sytuacja całkiem komfortowa, osoby prywatne mogą mieć z tego tytułu problem.

Fot. unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać świeże owoce w kuchni restauracyjnej?
Jak wykorzystać świeże owoce w kuchni restauracyjnej?
Kreatywne wykorzystanie świeżych owoców w kuchni restauracyjnej. Dowiedz się, jak zdobyć przewagę konkurencyjną, oferując unikalne i smakowite dania zainspirowane naturą.
Jak motocykl może zmienić twoje codzienne nawyki?
Jak motocykl może zmienić twoje codzienne nawyki?
Poznaj niespodziewane korzyści posiadania motocykla – od zmiany sposobu transportu, przez poprawę umiejętności nawigacyjnych, aż po wspieranie ekologii. Odkryj, jak motocykl wpłynie na twoje codzienne życie.
Jak efektywnie wykorzystać wodę opadową dzięki nowoczesnym rozwiązaniom magazynowania
Jak efektywnie wykorzystać wodę opadową dzięki nowoczesnym rozwiązaniom magazynowania
Przekonaj się, jak nowoczesne metody przechowywania pozwolą Ci efektywnie wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie. Dowiedz się więcej o ekologicznych i oszczędnych rozwiązaniach.
Ostatnie wpisy