Jak dbać o opony motocyklowe?

Jak dbać o opony motocyklowe?

Motocykle
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

To właśnie one odpowiadają za bezpieczeństwo na drodze, dlatego nie powinnaś oszczędzać na ich zakupie. Opony motocyklowe, bo to właśnie o nich mowa, będą Ci służyć długo, zapewniając ochronę i komfort na trasie, jeśli tylko odpowiednio o nie zadbasz. Oto kilka rad, jak sprawić, aby były w jak najlepszym stanie.

Kontroluj stan bieżnika

Sprawdzenie stanu bieżnika opon to konieczność, nie tylko przed wyjazdem w dłuższe trasy, ale także przy codziennym korzystaniu z pojazdu. Zwróć uwagę na głębokość rowków i jeśli osiągnie ona 1,6 mm to znak, że nadszedł czas na wymianę opon.

Dlaczego regularna kontrola stanu bieżnika jest tak istotna?

  • W im lepszym stanie jest bieżnik, tym lepsza przyczepność opony, a im lepsza przyczepność opony, tym lepsza skuteczność hamowania.
  • Rowki bieżnika mają za zadanie odprowadzić wodę spod opony, więc jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko utraty kontroli nad pojazdem, powinnaś o nich pamiętać.

Geometria kół

Jeśli mowa o bieżniku, to właśnie geometria kół odpowiedzialna jest za jego poprawne zużycie. Dlatego tak istotne jest ustawienie zbieżności, a do tego konieczna jest pomoc fachowców. Wizyta w profesjonalnym zakładzie pozwoli Ci upewnić się, czy koła ustawione są poprawnie, a bieżnik ściera się równomiernie. To nie tylko duża oszczędność (przez wydłużenie życia opony), ale także gwarancja większego bezpieczeństwa na drodze.

Wyważenie kół

To, że o wyważeniu koła należy pamiętać przy każdej wymianie opon, jest niezaprzeczalnym faktem, jednak dlaczego jest to aż tak istotne? Co właściwie gwarantuje odpowiednie wyważenie kół?

  • Wydłuża żywotność opony oraz elementów układu jezdnego.
  • Eliminuje wibracje.
  • Chroni zawieszenie oraz łożyska motocykla przed uszkodzeniem.

Regularnie sprawdzaj ciśnienie

Chociaż optymalnie wystarczy sprawdzać ciśnienie w oponach raz w miesiącu, jeśli wybierasz się w dłuższą podróż, warto skontrolować, czy nie uległo ono zmianie, chociażby przez niewidoczne na pierwszy rzut oka uszkodzenie lub zmianę temperatury.

Dlaczego warto sprawdzać ciśnienie w oponach?

  • Właściwe ciśnienie zmniejsza ryzyko utraty panowania nad pojazdem.
  • Odpowiednie ciśnienie w oponach to także spore oszczędności – wpływa ono na trwałość opony na uszkodzenia, ilość przejechanych kilometrów bez konieczności ich wymiany, a także zużycie paliwa.

Naprawa opon

Nie warto ryzykować naprawy opon na własną rękę, jeśli nie masz do tego odpowiednich kwalifikacji. Lepiej zostawić to profesjonalistom, ponieważ sama możesz tylko pogorszyć sytuację. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu swoich opon, zaufaj fachowcom i udaj się do odpowiedniego serwisu. Musisz być w stu procentach pewna, że Twój motocykl jest sprawny i nadaje się do jazdy, bo ryzyko nie jest warte ewentualnych oszczędności.

Prawidłowe przechowywanie

Dbając o opony motocyklowe Michelin, musisz pomyśleć nie tylko o ich kondycji na drodze, ale także o sposobie ich przechowywania. Na co zwrócić uwagę, kiedy jesteś zmuszona schować opony do garażu?

  • Wybierz suche i chłodne miejsce, promieniowanie UV i ciepło powoduje postarzanie się gumy.
  • Dobrym rozwiązaniem są specjalne pokrowce ochronne, nie zaleca się za to stosować w tym celu zwykłych worków foliowych.
  • Nie stawiaj opon bezpośrednio na podłodze, jeśli nie masz do dyspozycji stojaka lub regału, warto podłożyć pod nie karton.

Podsumowanie

Dbając o opony, nie tylko wydłużasz ich żywotność i zwiększasz komfort jazdy, ale przede wszystkim gwarantujesz sobie większe bezpieczeństwo na drodze. Sprawny motocykl to mniejsze prawdopodobieństwo wypadku i tyczy się to także ogumienia, dlatego następnym razem kontrolując stan pojazdu, zwróć szczególną uwagę na opony.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie części do maszyn rolniczych – poradnik dla początkujących rolników
Jak wybrać odpowiednie części do maszyn rolniczych – poradnik dla początkujących rolników
Poznaj kluczowe aspekty przy wyborze części do maszyn rolniczych. Artykuł zawiera praktyczne porady dla wszystkich początkujących rolników.
Komfort i bezpieczeństwo w podróży – jak wybrać odpowiednią firmę przewozową?
Komfort i bezpieczeństwo w podróży – jak wybrać odpowiednią firmę przewozową?
Przeczytaj, na co zwracać uwagę przy wyborze firmy przewozowej. Dowiedz się, w jaki sposób komfort i bezpieczeństwo w podróży zależą od odpowiedniego przewoźnika.
Ewolucja gadżetów samochodowych – od niezbędności do luksusu
Ewolucja gadżetów samochodowych – od niezbędności do luksusu
Przekształcenie gadżetów samochodowych z narzędzi niezbędnych do symboli statusu. Podróż w czasie przez historyczne zmiany i rozwój gadżetów samochodowych.
Ostatnie wpisy